Využij dopravy ZDARMA při nákupu nad 1700 Kč

Jak přežít Vánoce bez cukroví… pro psy!

Ach ty Vánoce! Vánoční atmosféra se na nás hrne ze všech stran a spolu s ní přichází nakupování a balení dárků, zdobení stromků a také pečení vánočního cukroví. Už se vidíme v teple u pohádek s horkou čokoládou v ruce, jak hřešíme nad hromadou čerstvě upečených sladkostí. Ani si nevšimneme, že se vedle nás skrývá všudypřítomný čumák, připravený využít naší nepozornosti a několik dobrůtek rychle schramstnout. Vánoce jsou svátky klidu a nikdo z nás je zajisté nechce trávit u veterináře. Nesmíme proto zapomínat na naše psí společníky a zvážit všechna nebezpečí, která s sebou sladkosti z vánočního stolu přinášejí.

SV_blog_01_Vanoce_800x800_2

Potravinoví nezbedové

Značnou část prosince se u nás doma prostopášně vystavuje několik druhů cukroví a láká nás, abychom ho ochutnali pokaždé, když projdeme kolem. Toto platí také pro naše psí miláčky. Sladkosti jsou zkrátka nerozlučná součást Vánoc a mnohdy nás ani nenapadne, kolik nebezpečných látek se v nich pro ně skrývá. A tak se úplně nevinné "dej si kamaráde trošku vánoční radosti" může projevit jako pekelná dávka žaludečních potíží – a to ještě v tom lepším případě. Různé potraviny, které jsou pro nás neškodné, mohou být pro naše psy toxické a způsobit jim vážné zdravotní obtíže.

Pojďme si některé z nich představit.

Cukr

Nadměrná konzumace sacharózy vede k přibírání na váze a vzniku obezity. Obezita může způsobit závažné obtíže, jako je cukrovka nebo problémy se srdcem a klouby. Navíc nadměrná konzumace cukru u psů může vést ke vzniku zubního kazu. Sladké pamlsky podporují vznik zubního plaku a kamene a zvyšují tím riziko ztráty zubů a problémů s dásněmi.

Kakao

Kakao nalezneme nejčastěji obsažené v čokoládě. Čím větší podíl kakaa tabulka čokolády má, tím je pro psy nebezpečnější. Kakao v sobě totiž uchovává alkaloid theobromin, který je pro ně toxický. Ohrožuje činnost slinivky a může způsobit poruchy srdečního rytmu. Jako smrtelná dávka se uvádí 300 mg theobrominu na jeden kilogram váhy psa. Pro srovnání – v jedné tabulce hořké čokolády (100 g) je přibližně 500 mg theobrominu, v čokoládě na vaření je to trojnásobek. V případě, že se vašemu pejskovi podaří jednu takovou tabulku sníst, bez zbytečného odkladu zamiřte rovnou k veterináři.

Rozinky

Rozinky (a také hrozny) jsou pro psy vysoce toxické a mohou způsobit otravu vedoucí až k poškození ledvin. I malé množství rozinek může vyvolat závažné problémy, jako jsou zvracení, průjem nebo dokonce selhání ledvin, které může mít fatální následky. Je proto nutné dbát zvýšené pozornosti a zabránit jakékoliv konzumaci této potraviny.

Oříšky 

Oříšky mohou být pro psy nebezpečné z několika důvodů. Jsou významným zdrojem tuků a kalorií, což může způsobit nadváhu a potíže s obezitou. Nadměrné množství těchto pochutin může přetížit slinivku psa a vyvolat trávicí problémy. Některé druhy ořechů obsahují zvýšené množství soli, což může způsobit zadržování vody v těle. Oříšky mohou být výzvou pro spuštění alergické reakce a hrozí nebezpečí vdechnutí. Jsou také náchylné k plísním a toxinům, které jsou pro psy škodlivé, zejména pokud jsou oříšky staré nebo špatně skladované.

Varovné signály

Symptomy otravy u psa závisí na konkrétní látce, kterou snědl, ale některé obecné znaky toxické reakce mohou zahrnovat:

  • Pes může začít zvracet, což je přirozená reakce těla. 
  • Otrava může způsobit zažívací potíže a průjem.
  • Zvýšená tvorba slin může být dalším příznakem otravy.
  • Některé látky mohou způsobit dehydrataci vedoucí k nadměrné žízni a následnému častému močení.
  • Pes může projevovat obecnou nevolnost nebo apatii.
  • Některé toxiny mohou ovlivnit nervový systém, což může vést k problémům při chůzi a jiných pohybech.
  • Některé látky mohou ovlivnit dechový a kardiovaskulární systém projevující se změnami v dechu nebo srdeční frekvenci

V případě podezření na otravu je nezbytné okamžitě vyhledat veterinární pomoc. Rychlá reakce může být klíčová pro zachování zdraví a života vašeho psího společníka.

Zdravé psí mlsání

Nemusíte ale věšet hlavu! Naštěstí je mnoho způsobů, kterými lze svátky vašim mazlíčkům zpestřit a dopřát jim výjimečné slavnostní dobrůtky, aby i oni nasáli tu jedinečnou atmosféru Vánoc. 

Dnes není žádný problém sehnat zdravé alternativy v obchodech se psím zbožím, avšak pokud jste nadšenci do domácího pečení, můžete zkusit sami připravit některé z těchto nápadů.

Sušené masové hody

Jednoduše lze připravit zdravou pochoutku v podobné sušeného masa, za kterou vám váš čtyřnohý přítel bude určitě vděčný. Použít můžete kuřecí, krůtí nebo hovězí maso, popřípadě telecí nebo rybí filé. Maso nakrájejte na tenké plátky a usušte v horkovzdušné sušičce nebo v troubě na 70°C po několik hodin, dokud není maso tvrdé a vysušené. Uchovat ho můžete v uzavíratelných nádobách – pokud vám ovšem nějaké zbyde.

Zelené Vánoce

Naservírujte vašemu pejskovi trochu čerstvé zeleniny. Mrkev, plátky okurky a zelené fazolky jsou výborné pochoutky. Váš pes se prochroupe slavnostním obdobím se zdravým úsměvem.

Krocaní zkrocení

Místo sladkého potěšení dejte svému pejskovi pár kousků libového krůtího masa. Dopřejete mu bílkovinami nabitý pamlsek, který ho dost možná přesvědčí, že lidské cukrovinky nejsou nezbytné k jeho spokojenosti.

Nesladké sušenky

V zápalu pečení můžete zkusit neslazenou psí alternativu. Stačí smíchat uvařenou dýni, batáty a trochu oleje. Pokud přidáte vejce a trochu špaldové mouky, máte o překvapení pro vašeho psího přítele postaráno. 

Šťastné a veselé!

Vánoční období představuje radostné chvíle strávené se členy rodiny, včetně těch s kožichem, plné pohody a štěstí. Pro svého věrného čtyřnohého kamaráda vyberte pěkný vánoční dárek, třeba v podobě zábavné hračky, a věnujte pozornost především jeho zdraví a bezpečí. Užívejte si společné sněhové radovánky, procházky za zvuků koled a setkání s těmi nejbližšími. Přejeme vám a vašim čtyřnohým přátelům bezstarostné svátky a nezapomeňte, že vánoční cukroví patří na stůl, a ne do psího jídelníčku.